MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Dom Harcerza do remontu! A jednocześnie: zajęcia i zapisy na nowy rok szkolny

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Remont XVIII-wiecznego Pałacu Jakuba Meissnera, w którym działa Dom Harcerza, przebiega sprawnie. Ma zakończyć się z końcem czerwca.
Remont XVIII-wiecznego Pałacu Jakuba Meissnera, w którym działa Dom Harcerza, przebiega sprawnie. Ma zakończyć się z końcem czerwca. Grzegorz Olkowski / OPP Dom Harcerza
Zabytkowy Pałac Jakub Meissnera na Rynku Staromiejskim wreszcie w remoncie! Budynek, w którym działa OPP Dom Harcerza doczekał się renowacji dzięki rządowej dotacji. Czy prace nie kolidują z zajęciami dla dzieci i zapisami na kolejny rok szkolny?

Najważniejsza dziś informacja jest taka, że zapoczątkowany w kwietniu remont wkroczył w decydująca fazę i powinien zakończyć się w uzgodnionym terminie, czyli z końcem czerwca. Najważniejszym zadaniem do wykonania jest kapitalny remont dachu - było to potrzebne i wyczekiwane. Zabytek jest już przysłonięty rusztowaniami i zasłonami.

Prace prowadzone są bardzo sprawnie i w ogóle nie kolidują z zajęciami - to sobie chwalą zarówno pracownicy Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza, jak i ich uczestnicy oraz rodzice. Nie przeszkadzają również w rekrutacji na zajęcia dla dzieci i młodzieży, które odbywać się będą w przyszłym roku szkolnym.

Remont Pałacu Jakuba Meissnera dzięki rządowemu programowi

Dom Harcerza działa w pięknej i okazałej kamienicy przy Rynku Staromiejskim 7. To wzniesiony w 1739 roku Pałac Jakuba Meissnera - burmistrza toruńskiego i burgrabiego toruńskiego. Kamienica w klasycystycznym stylu już w 1929 roku wpisana została do rejestru zabytków (pierwotnie fasada była w stylu późnego baroku).

Ostatni wielki remont ten zabytek przechodził w roku 2005. Teraz, po blisko dwóch dekadach, doczekał się kolejnej poważnej renowacji - remontu dachu i części pomieszczeń. Stało się to możliwe dzięki Rządowemu Programowi Ochrony Zabytków.

Wnioski o dofinansowanie z tego programu gminy z całej Polski mogły składać do końca marca 2023 roku. Toruń złożył w sumie 10 wniosków. Zgłoszono między innymi kolejny etap rewitalizacji parku na Bydgoskim Przedmieściu, rewitalizację siedziby katów tzw. rakarnię, konserwację zamku Dybów i renowację zabytkowego spichrza. Z jakim efektem? Dobrym!

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Wśród ponad 4800 dofinansowanych zadań znalazł się Toruń. Nasze miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł na renowację i konserwację zabytkowych budynków oświatowych położonych na terenie toruńskiej Starówki ujętej na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: I LO, SP nr 1, PM nr 1, Młodzieżowego Domu Kultury i Domu Harcerza właśnie.

13 maja ruszyły zapisy na zajęcia pozaszkolne. Trzeba się pospieszyć!

W poniedziałek, 13 maja, ruszyła rekrutacja na organizowane w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych Gminy Miasta Toruń zajęcia rozwojowe dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna oferta Młodzieżowego Domu Kultury oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza obejmuje m.in. zajęcia: komputerowe, muzyczne, plastyczne, taneczne, wokalne, rytmiczno-umuzykalniające, teatralne, twórcze, szachowe (lub robotykę), a także klub wolontariatu.

Z pełną ofertą placówek i zasadami rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 można zapoznać się na stronie internetowej https://pozaszkolne.vulcan.net.pl/torun

Od poniedziałkowego południa jest ona już dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Wnioski przyjmowane będą do 29 maja 2024 r. do godz. 18.00. A zatem - trzeba się pośpieszyć!

Na zajęcia w Domu Harcerza zapisywać się można zarówno w siedzibie tej placówki przy Rynku Staromiejskim 7, jak również w SP nr 14 przy ul. Paderewskiego oraz V LO przy ul. Sienkiewicza w Toruniu.

Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<

WAŻNE. Historia remontowanego Pałacu Jakuba Meissnera w pigułce

  • 1739 rok - wtedy wzniesiona została kamienica przy Rynku Staromiejskim 7.
  • W latach 1795–1797 w budynku mieściła się siedziba Rejencji Płockiej, a od 1798 roku urząd akcyzy pruskiej Królewskiej Dyrekcji Celnej i Podatkowej.
  • W 1800 roku władze pruskie przeprowadziły znaczną przebudowę kamienicy. Późnobarokowa fasada została zastąpiona uproszczoną fasadą w stylu klasycystycznym.
  • Od 1826 roku w budynku mieściła się siedziba Głównego Urzędu Celnego.
  • W 1929 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
  • Od sierpnia 1945 do 1960 roku w Pałacu przechowywało materiały archiwalne należące do Archiwum Państwowego.
  • 1 lutego 1972 roku kamienica została przekazana ZHP i otrzymała nazwę „Dom Harcerza”. Od lutego 1987 roku działa w nim OPP Dom Harcerza.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto