Internet multi-światłowodowy na wsi. Rozmowa z sołtysem Snopek

Artykuł sponsorowany NEXERA
W Nexerze wierzymy, że każdy zasługuje na dostęp do możliwości lepszego życia zapewnionych przez szybki internet światłowodowy, dlatego tym bardziej cieszymy się, gdy do naszej misji dołączają osoby, które aktywnie działają na rzecz rozpowszechniania tej technologii w swoich społecznościach lokalnych. Dziś pragniemy podziękować i wyróżnić Panią Sołtys wsi Snopki, Danielę Syrzeń, za jej znaczący wkład w rozwój nowoczesnych rozwiązań na terenie swojej miejscowości. W poniższym wywiadzie Pani Sołtys opowiada o swoich działaniach, mających na celu wprowadzenie nowoczesnej infrastruktury na teren wsi Snopki. Z tekstu dowiemy się również o korzyściach, jakie paleta nowoczesnych e-możliwości przynosi lokalnej społeczności. Światłowodowa inicjatywa Pani Danieli Syrzeń otworzyła dla mieszkańców Snopek nowe perspektywy rozwoju, a na terenie sołectwa wykluczenie cyfrowe nie stanowi już problemu. Dlatego z dumą wręczamy Pani Sołtys dyplom oraz wspomagamy organizację pikniku dla mieszkańców Snopek, a także wyrażamy nasze życzenie, żeby na lokalnym szczeblu było więcej ludzi, którzy swoim zaangażowaniem i entuzjazmem przyczyniają się do likwidowania cyfrowych białych plam na mapie Polski.

Wywiad:

1. Jakie były Pani pierwsze działania jako sołtysa w kierunku wprowadzania nowoczesnych technologii w naszej społeczności?
Jako sołtys musiałam najpierw „wybadać”, czy mieszkańcy w ogóle korzystać z sieci chcą, odwiedziłam wiele domów z tym zapytaniem. Odpowiedź brzmiała jednogłośnie, wszyscy byli na tak. Nawet starsi mieszkańcy wsi chcieli podłączyć internet aby móc np. kontaktować się ze swoimi dziećmi czy wnukami którzy przebywają za granicą.

2. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o największych wyzwaniach, które napotkała Pani podczas wprowadzania światłowodów w naszej miejscowości i jak udało się je pokonać?

Największym wyzwaniem było przekonanie do internetu osób najstarszych. Uważam, że dostęp do internetu powinien mieć każdy mieszkaniec naszej pięknej i dużej wsi, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych. Myślę, że dzięki spotkaniom z mieszkańcami naszej wsi (tym indywidualnym oraz zebraniami grupowymi) informującymi jak internet przydaje się, czasami jest niezbędny do wielu różnych celów: do pracy, nauki, rozrywki, komunikacji, zakupów i wielu innych, wyzwanie to zostało pokonane.

3. Jakie korzyści Pani zdaniem przynosi szybki internet dla naszej społeczności?
Wcześniej internet w Snopkach był jak statek widmo – pojawiał się i znikał. Praktycznie nie istniał. Wtedy mieszkańcy korzystali z radiowej sieci. Teraz internet pędzi z prędkością światła. – Jest tak jak obiecywano. Szybko, sprawnie i przede wszystkim przez cały czas.

4. W jaki sposób dostęp do szybkiego internetu przyczynił się do poprawy edukacji naszych najmłodszych mieszkańców?

Dzięki szybkiemu internetowi, nasze dzieci mają teraz dostęp do możliwości edukacyjnych. W pandemii covid, dzieci uczyły się zdalnie, sporym utrudnieniem w zdalnej nauce był także słaby zasięg Internetu. Teoretycznie LTE pokrywa niemal całą Polskę, ale na mapach operatorów wciąż były białe plamy. A oglądanie filmów edukacyjnych czy przesyłanie zdjęć prac domowych wymaga szybkiego i stabilnego łącza. Obecnie dzięki szybkiemu internetowi, nasze dzieci mają teraz dostęp do możliwości edukacyjnych.

5. W jaki sposób Pani zdaniem dostęp do szybkiego internetu wpłynął na życie codzienne mieszkańców?

Internet zmienił życie wsi. Poprawiła się jakość życia. To jest właściwie przepaść w porównaniu z tym, co było kiedyś. Przez internet mieszkańcy oglądają telewizję, robią zakupy, opłacają rachunki.
Ja często komunikuje się z mieszkańcami za pomocą facebooka – ogłoszenia o spotkaniach, plakaty na piknik rodzinny, zaproszenia są publikowane poprzez media społecznościowe.
W Snopkach duży procent mieszkańców podłączyło się do internetu, doprowadzonego do domów przez światłowód.

6. Jakie możliwości rozwoju Pani zdaniem otworzył dla młodzieży dostęp do szybkiego internetu?

Młodzież na wsi? - tak ale z szybkim internetem! Internet jest dziś dla młodych ludzi źródłem wiedzy z wielu obszarów, również do poszukiwania nowinek. Coraz mniejsze znaczenie jako źródło wiedzy odgrywają dziś telewizja i prasa. Również komunikowanie się młodzieży między sobą nie odbędzie się bez dostępu do internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto