Kierowcy będą musieli umieścić na szybach samochodów kolorowe nalepki. Decyzja ta związana jest z ustawą o elektromobilności.

Polskie miasta mają być podzielone na ekostrefy, które zostaną wyznaczone przez samorządy. Poruszać będą się po nich auta na gaz ziemny, czyli LNG oraz CNG, oraz samochody elektryczne i na napęd wodorowy.

Ministerstwo infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia w którym proponuje oznaczenie samochodów na paliwa alternatywne za pomocą naklejki na szybę. Odpowiednie oznaczenie ma pomóc w identyfikacji pojazdów mających prawo wjazdu do strefy czystego transportu. Nie zostało ustalone jaki będzie koszt naklejki, ale kara za wjazd autem do wydzielonej strefy pojazdem niespełniającym wymagań, może wynieść 500 zł.

Zielona naklejka z literą "H" oznaczać będzie, że pojazd napędzany jest wodorem. Niebieska z dwoma literami "EE" ma oznaczać samochód elektryczny, natomiast brązowa z "CNG" zarezerwowana będzie dla pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Pozostaje jeszcze fioletowa z napisem "LNG" naklejana na pojazd na skroplony gaz ziemny.

Naklejki dla pojazdów napędzanych prądem i wodorem mają być wydawane od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2019 roku. Po tym czasie, takie samochody będą miały specjalne tablice rejestracyjne. Ich wzór zostanie określony w innym rozporządzeniu. Nalepki dla aut na gaz ziemny będą naklejane sześć miesięcy po wejściu ustawy w życie.

Ustawa o elektromobilności
Przyjęta ustawa o elektromobilności ma na celu upowszechnienie w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych. Ustawa o elektromobilności dzięki systemowi zachęt ma skłonić firmy i kierowców do zakupu aut z napędem elektrycznym. Ambitny plan rządu zakłada, że w 2025 roku po ulicach będzie jeździć milion takich samochodów.

Na zakup samochodów elektrycznych stać dziś niewielu konsumentów, dlatego rząd przygotował szereg zachęt, które mają przekonać kierowców do tego wydatku. Wśród nich są możliwość poruszania się pojazdów elektrycznych po buspasach, podwyższenie stawki odpisów amortyzacyjnych czy zwolnienie z podatku akcyzowego.

Wiele kontrowersji wzbudził fakt, że pojazdy hybrydowy nie zostały uwzględnione w katalogu pojazdów, które będzie można kupować i użytkować na preferencyjnych warunkach. Wydzielono co prawda hybrydy jako osobną kategorię, ale dotyczy to wyłącznie aut plug-in, czyli z możliwością ładowania ze źródła zewnętrznego. Tego typu auta nie będzie można naładować za darmo, a ich zwolnienie z akcyzy ma obowiązywać do 2020 roku.

Infrastruktura dla paliw alternatywnych ma w początkowej fazie powstawać w aglomeracjach miejskich, na obszarach gęsto zaludnionych i wzdłuż najważniejszych dróg. Przepisy wskazują, że budynki użyteczności publicznej oraz budynki mieszkalne wielorodzinne usytuowane w gminach o określonej wielkości i związane z nimi stanowiska postojowe należy projektować i budować zapewniając moc przyłączeniową pozwalającą wyposażyć te stanowiska w punkty ładowania. Wprowadzanie poszczególnych rozwiązań będzie stopniowe i zakończy się w 2028 r.


Zobaczcie też:Zabytkowe samochody w Otrębusach. Tutaj czas działa tylko na korzyść skarbów motoryzacji [ZDJĘCIA]


Info z Polski

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gosia (gość)

Ok. Skoro są dopłaty do wymiany pieca, to niech będą do wymiany samochodu. Od ręki zmieniam na elektryczny - jakieś 140 000 złotych ... :-). Nie potrzeba mi zachęty jazdy po buspasach czy specjalnych miejsc parkingowych, kosztów amortyzacyjnych czy zwolnienia z podatku akcyzowego!

ezi (gość)

Biedne Misie będą musiały przejść pieszo 10 albo nawet i 15 minut! Zapocą się biedactwa i jeszcze odcisków na stópkach dostaną. Ale będzie dobrze. Wieczorem mamusia podmucha, przyklei plasterek i pogłaszcze po główce. Nie denerwujcie się już.

johny (gość)

Ja chcę samochód najnowszej generacji , nie będę zatruwał środowiska , tylko za co k...a mam go kupić, j..ne polityki